Otthonteremtés – Otthonfelújítás

ÁFA visszaigénylés építkezésnél

2021. január 1-től újra szélesebb körben elérhető az ÁFA visszaigénylés az újépítésű ingatlanok esetén, különböző feltételekkel:

  1. 27%-os ÁFA visszaigénylési támogatás jár, ha az új ingatlant építő vagy építtető természetes személy. Legfeljebb 5 millió Ft értékig kérhető vissza az ÁFA, és kizárólag a 27%-os ÁFA tartalmú számlákra lehet benyújtani a visszaigénylést. Egy fontos eltérés van a CSOK feltételekhez képest: nem lehet másik ingatlantulajdona, lízingszerződése, lakáshasználati joga az igénylőnek.
  2. Generálkivitelezéssel megvalósuló építkezésnél vagy új lakás vásárlásnál 5%-os ÁFA igényelhető vissza, de kizárólag akkor, ha CSOK is kapcsolódik hozzá. 5%-os ÁFA mértékkel kiállított számlák vehetők figyelembe a visszaigénylésnél, 27%-osak nem. A támogatás összege megegyezik az elfogadható számlák ÁFA tartalmával, nincs felső korlát.
  3. Falusi CSOK keretében a preferált kistelepüléseken megvalósuló bővítés vagy korszerűsítés esetén 27%-os ÁFA igényelhető vissza legfeljebb 5 millió Ft értékben. Kizárólag a 27%-os ÁFA tartalmú számlákra lehet benyújtani a visszaigénylést.

A kedvezmény minden esetben legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű, összkomfortos lakás vagy legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű összkomfortos ház után igényelhető. Az építkezés számlával igazolt bekerülési költségeinél, illetve a telek vételárában megfizetett ÁFA összeg igényelhető vissza.

A jelenlegi szabályok szerint egyszer vehető igénybe az utólagos támogatás, bővítés és korszerűsítés esetén 2024. december 31-ig, új lakás építésnél vagy vásárlásnál szintén 2024. december 31-ig. Nincs életkori megkötés, nyugdíjasok is kérhetik.

 

Otthonfelújítási Program

  1. július 1-jétől nyújtható be kölcsönkérelem az Otthonfelújítási Programra az MFB Pont Plusz lakossági hálózat fiókjaiban.

Az Otthonfelújítási Program (hivatalos nevén Otthonfelújítási Hitelprogram) keretében 1 millió forint önerő felmutatása mellett kamatmentes hitel és vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe az 1990. december 31. előtt épült és életvitelszerűen lakott egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére.

A vissza nem térítendő támogatás összege 2,5-3,5 millió forint között mozoghat a járásokban élők átlagjövedelme függvényében. Ahol az országos átlagjövedelmi szinthez képest alacsonyabb a jövedelem, ott magasabb vissza nem térítendő támogatás nyerhető el, alacsonyabb hitelrész mellett (lásd a kisebb táblázatot). A járások jövedelmi kategóriák szerinti listája megtalálható ide kattintva.

A lakóhely szerinti járás jövedelmi viszonyaitól függetlenül az igénylő(k) jövedelme határozza meg a támogatás és a hitel arányát a következő esetekben:

  • „Amennyiben – bármely járásban – a Kölcsönigénylő, vagy Kölcsönigénylő és Adóstársa együttes havi nettó jövedelméből számolt egy főre jutó nettó havi átlagjövedelem meghaladja a 511.810 forintot […], úgy a legmagasabb átlagjövedelmű járásokban alkalmazandó támogatási összetételre, azaz a legalacsonyabb vissza nem térítendő támogatási arányra jogosult.”
  • „Amennyiben – bármely járásban – a Kölcsönigénylő, vagy Kölcsönigénylő és Adóstársa együttes havi nettó jövedelméből számolt egy főre jutó nettó havi átlagjövedelem nem éri el a 295.275 forintot […], úgy a legalacsonyabb átlagjövedelmű járásokban alkalmazandó támogatási összetételre, azaz a legmagasabb vissza nem térítendő támogatási arányra jogosult.”
  • Az egy főre jutó nettó havi jövedelem számításánál a Kölcsönigénylő és az Adóstárs mellett figyelembe kell venni a velük egy háztartásban élő gyermekek számát is.

(További részletek a Felhívás 4-6. oldalán).

  • A hitel maximális futamideje a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 12 év. A havi törlesztőrészlet 14-25 ezer forint között alakul.
  • A támogatható tevékenységek körébe tartozik az épületek külső homlokzatának hőszigetelés, nyílászárócsere, melegvíz-fűtési rendszer korszerűsítése.
  • A saját forrásokba beszámítható a lakás-takarékpénztári megtakarítás.
  • A 30 százalékos energia-megtakarítás megvalósítása céljából az elszámolható saját forráson felül további el nem számolható egyéb forrás is felhasználható.
  • A jövedelmi szint meghatározásakor figyelembe veszik az igénylővel egy háztartásban élő, eltartott gyermekeket.
  • Nem elvárás a gázhálózatra való csatlakozás.

A pályázat alap jogosultsági feltétele a legalább 30 százalékos primerenergia-megtakarítás elérése, amit a beruházás megkezdése előtt és követően készítendő energetikai tanúsítványokban rögzített értékek közti különbséggel lehet leigazolni.

A pályázó amennyiben eléri a 40 százalékos energiahatékonysági javulást a beruházással, a „felhasználható vissza nem térítendő támogatás […] a Finanszírozási összegre vetített 5 százalékponttal emelkedik, egyúttal a kölcsönrész összegszerűen ugyanilyen mértékben csökken”.

Amennyiben a beruházást követően nem valósul meg az elvárt 30 százalékos megtakarítás, a pályázónak a teljes támogatási összeget vissza kell fizetnie.

A sikeres pályázás érdekében valamennyi pályázónak javasolt tanácsadó segítségét kérni a kölcsönkérelem benyújtása előtt. „A szakemberek segíthetik a korszerűsítés megtervezését, hogy a megvalósult beruházás eleget tegyen a megtakarítási feltételnek” – figyelmeztetnek a minisztériumok közös közleményük záró soraiban.

A programmal kapcsolatos részletes tájékoztatók az erre a célra létrehozott honlapon érhetők el:

A Felhívás ide kattintva tölthető le.

 

Forrás:

 

Térítésmentes födémszigetelés

Amennyiben lakóingatlanunk energetikai korszerűsítésében gondolkodunk, az Otthonfelújítási Program mellett számolhatunk egy másik lehetőséggel is, az ingyenes födémszigeteléssel. Igaz, ez utóbbi, ahogy neve is mutatja egyedül a padlásfödém hőszigetelésére kínál megoldást, másrészt a családi költségvetést egyáltalán nem terheli meg.
Miért lehet ingyenes a födémszigetelés?
Az okok az úgynevezett Energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR) 2021. január elsejei bevezetésére vezethetők vissza, melynek célkitűzése, hogy országosan csökkenjen az energiafelhasználás, hozzájárulva ezzel a klímaváltozás mérsékléséhez. Dióhéjban a szabályozás azt segíti elő, hogy az energiakereskedők, szolgáltatók és az értékesítők olyan intézkedéseket eszközöljenek, amelyek a lakosság, vállalkozások, vagyis a felhasználók részéről energiamegtakarítást jelenthetnek.
Miért éppen a födémszigetelés kap támogatást?
A padlásfödém viszonylag kis ráfordítással és gyorsan szigetelhető szemben más energetikai fejlesztésekkel. Ugyanakkor a jól kivitelezett födémszigetelés akár 25-30 százalékos energiamagtakarítást is eredményezhet a fűtési szezonban.
Mi a pályázás menete és a kritériumai?
Ingatlanhoz kapcsolódó feltételek ellenőrzése
  • A padlásfödém nincs hőszigetelve.
  • A padlásfödém üres és járható.
  • Az ingatlan és a padlásfödém könnyen megközelíthető.
  • A pályázónak az ingatlan tulajdonosának kell lennie. Amennyiben többen tulajdonolják az ingatlant, úgy minden tulajdonos írásos hozzájárulására szükség van.
Szükséges dokumentumok összegyűjtése, úgymint:
  • személyi okmányok,
  • tulajdoni lap,
  • alaprajz,
  • fényképek.
Ezt követően az ingyenes szolgáltatást nyújtó céget kell kiválasztani, továbbá megvizsgálni, hogy valóban minden elemében ingyenes-e a szolgáltatása vagy felmerülhetnek rejtett költségek.