A családi adókedvezmény egy adóalap-kedvezmény, amely valamennyi gyermek után igényelhető.
- Egy gyermek után havonta 66.670 forint,
- kettő gyermek után havonta 133.330 forint,
- három gyermek után havonta 220.000 forint vehető igénybe.
Az előbbi összegek az adóalapot jelentik, ami után nem kell az adót megfizetni. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy havonta a családi kedvezménnyel
- ha egy gyermek van a családban 10 ezer forinttal,
- kettő gyermek esetében 20-20, azaz 40 ezer forinttal,
- háromnál gyermekenként 33 ezer forinttal, vagyis összesen 99 ezer forinttal magasabb összegű nettó kereset állhat a kedvezményezett családok rendelkezésére. Négy vagy több gyerek után is gyerekenként 33 ezer forint a megspórolható adó.
A kedvezmény a személyi jövedelemadó összegét érinti elsősorban, abban az esetben, ha a szülő szja-köteles jövedelme olyan alacsony, hogy nem tudja kihasználni a kedvezményt, úgy a járulékalapját is felhasználhatja.
Ki veheti igénybe? A családi adókedvezmény jogosultsága a családi pótlékhoz kötődik. Leegyszerűsítve tehát, akinek jár családi pótlék, annak jár a családi adókedvezmény is, függetlenül attól, hogy a szülők együtt élnek vagy sem – utóbbi esetben különösen figyelni kell a szabályokra.
Meddig igényelhető? A családi adókedvezmény addig vehető igénybe, amíg a családi pótlék is, azaz a tanköteles kor végéig, vagyis a gyermek 16. életévének betöltéséig. Ha a gyermek tanulói jogviszonyban marad, abban az esetben utoljára abban a tanévben jár a kedvezmény, amikor betölti a 20. életévét.
A családi adókedvezmény által növelt nettó munkabérből, vagy a kedvezmény érvényesítése nélküli – alacsonyabb – nettó munkabéréből vonható-e le a végrehajtandó követelés? „A munkabérből történő levonás részletszabályait a bírósági végrehajtásról szóló törvény (a továbbiakban: Vht.) fekteti le. […] A Vht. nem rendelkezik arról az esetről, amikor az érvényesített családi kedvezmény növeli a nettó bért, továbbá a 74. §-ban taxatíve felsorolt, letiltás alól mentes juttatások között sem találhatjuk meg a munkabér kedvezménnyel érintett részét.” Ebből – ahogy a HRportal.hu szerzője írja – arra következtethetünk, hogy a levonás lehetősége a családi kedvezmény erejéig is kiterjed a munkabérre. Megoldás lehet erre a helyzetre, ha a családi adókedvezményt nem év közben havi szinten, hanem csupán az éves adóbevallás benyújtásakor érvényesítjük, ekkor – a végrehajtás jellegének és körülményeinek függvényében – a családi adókedvezmény mentesülhet a terhelés alól.
A családi adókedvezmény mellett többféle szja-kedvezmény is igénybe vehető az alábbi sorrendiséget tartva:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény
Az igényléssel kapcsolatos részletes információk megtalálhatók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal oldalán (lásd a források közt megadott harmadik linket).
Forrás:
https://bank360.hu/blog/csaladi-adokedvezmeny-csaladi-potlek
https://www.hrportal.hu/hr/a-csaladi-adokedvezmeny-terhelheto-e-20191015.html#google_vignette
https://nav.gov.hu/print/ado/szja/Adoeloleg_nyilatkozat
https://officina.hu/gazdasag/128-csaladi-adokedvezmeny-kalkulator