Jelentős kockázatokat rejthetnek magukban a „kicentizett”, azaz alacsony önerős hitelek, ha az ingatlan értéke csökken

Bár csábítónak tűnhetnek a 70 százalékos vagy azt meghaladó fedezeti terheltséggel járó jelzáloghitelek, mivel igénybevételükkel viszonylag alacsony önerő mellett is lakáshoz lehet jutni, azok jelentős kockázatokat is magukban rejtenek.

Már a bejegyzés elején érdemes a téma megvilágítása céljából egy nagyobb kitérőt tenni: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 2015. január elsejével bevezetett adósságfék rendelete a hitelfelvevők túlzott eladósodását, a jövedelmük és a törlesztőrészleteik arányát és a bevont ingatlan terhelhetőségét igyekszik keretek közé szorítani.

  • Ennek egyik pillére a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabályozza, hogy a havi nettó jövedelme mekkora részéig vállalhat egy személy törlesztést. Kiszámítása úgy történik, hogy a meglévő összes hitel havi törlesztőrészletét összeadjuk, és a kapott összeget elosztjuk az igazolt havi nettó jövedelemmel. Fontos tehát, hogy a JTM mutató a teljes hiteltartozás alapján kerül kiszámításra.
  • Másik pillére a hitelfedezeti mutató (HFM) a fedezetként felajánlott eszköz hitelbírálatkor megállapított forgalmi értékének arányában felvehető hitelösszeg maximumát mutatja meg. A hatályos MNB rendelet alapján a kitettség, vagyis a maximálisan felvehető hitelösszeg nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 80%-át. Ez minimum 20 százalék saját erő meglétét szabja feltételül.

Az MNB 2024. január elsejétől a fiatal elsőlakás-vásárló hitelfelvevőkre vonatkozó kedvezményes, 10 százalékponttal magasabb, 90 százalékos HFM limitek alkalmazásáról döntött. Tehát a 20 százalék helyett 10 százalék önerő is elegendő lehet a 41 év alattiak számára a lakásszerzéshez. Azon ügyfelekre terjed ki a módosítás, akiknek jelenleg nincs és korábban sem volt legalább 50 százalékot elérő lakástulajdona. Amennyiben az érintett ingatlanokon jogszabályon alapuló haszonélvezeti jog áll fenn (pl. öröklés által), úgy az adósok továbbra is élhetnek a kedvezménnyel.

Fontos hozzátenni az eddigiekhez, hogy a bankok saját hatáskörben dönthetnek arról, hogy mely településen milyen mértékig hiteleznek, tehát elmennek-e a jegybank által megadott falig vagy alatta húzzák meg a határt.

A címben tett megállapítás nem újkeletű, ugyanakkor aktualitást adnak neki az MNB nemrég megjelent adatközlése (a részleteket lásd a források közt megadott 4. linken), mely alapján az elmúlt egy évben csaknem 10 százalékkal növekedett azon jelzáloghitelek aránya, amelyeknél 70 százalékos vagy magasabb a fedezeti megterheltség. Jelentős emelkedés látható tehát a hitelek összegének az ingatlan értékéhez viszonyított arányában.

A túlzott eladósodás veszélyeire amiatt is érdemes felhívni a figyelmet, mert a kihelyezett hitelösszeg ezekben az esetekben közelíti az ingatlan forgalmi értékét. „Az ingatlan állapotának esetleges romlása, vagy értékének – akár ingatlanpiaci, trendszerű – csökkenése esetén pedig előfordulhat, hogy a hitelintézet számára az adott ingatlan már nem nyújt kellő biztosítékot.

Amennyiben a fedezetként bevont ingatlan értéke oly mértékben csökken, hogy a követelés kielégítését veszélyezteti, akkor a bank kötelezheti az adóst arra, hogy az ingatlan állapotát állítsa helyre, vagy vonjon be pótfedezetet újabb ingatlan formájában, esetleg törlesszen elő. Ezen opciók bármelyike súlyosan veszélyeztetheti a hitelfelvevő törlesztőképességét.

Megfordítva a gondolatmentet, megállapítható, hogy „akik nem a minimális önerővel igénylik a vásárláshoz szükséges lakáshitel összegét, az ingatlan értékváltozásából adódóan is sokkal kisebb kockázatot vállalnak”.

 

 

Forrás:

https://www.economx.hu/gazdasag/ingatlanpiac-hitelfelvetel-fedezet-mnb-moneyhu.793907.html

https://jelzalog.com/adossagfek-rendelet/

https://www.mnb.hu/penzugyi-stabilitas/makroprudencialis-politika/makroprudencialis-eszkoztar/adossagfek-szabalyok-hfm-jtm

https://sta.mnb.hu/Reports/powerbi/STA/LTV_HU?rs:embed=true (Az adatok a MegoszlásokIdősor-LTV eloszlás útvonalat követve érhetők el.)

https://tudastar.money.hu/fogalom/hitelezhetosegi-limit/

https://tudastar.money.hu/hir/20240802/kockazatosak-a-kicentizett-hitelek-ha-csokken-az-ingatlan-erteke/

https://tudastar.money.hu/ismerteto/lakashitel-10-szazalek-onerovel-jo-ha-ezekkel-tisztaban-vagy-az-igenyles-elott/

https://tudastar.money.hu/ismerteto/lakasvasarlas-potfedezet-bevonasaval-onero-nelkul/

 

6 thoughts on “Jelentős kockázatokat rejthetnek magukban a „kicentizett”, azaz alacsony önerős hitelek, ha az ingatlan értéke csökken”

  1. It’s perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
    I’ve read this publish and if I may just I wish to suggest
    you some attention-grabbing things or advice.
    Perhaps you can write next articles relating to this article.
    I desire to learn more things approximately it!

  2. Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
    manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
    expertise so I wanted to get guidance from someone
    with experience. Any help would be greatly appreciated!

  3. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
    I have read this post and if I may just I desire to suggest you some interesting issues
    or tips. Maybe you could write next articles relating to
    this article. I desire to read more things about it!

  4. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give
    it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this
    to my followers! Great blog and fantastic style and design.

Leave a Comment

Your email address will not be published.