Mentális könyvelés

A következő hetekben olyan döntési mechanizmusokat/hibákat mutatunk be egyenként, amelyek felismerése hozzásegíthet bennünket az átgondoltabb döntések meghozatalához (nem csak) a pénzügyek terén.

Mi is az a mentális könyvelés?

Mentális könyvelésnek nevezzük azt, amikor két teljesen egyenlő pénzösszegnek eltérő értéket tulajdonítunk, vagyis a szubjektív értékelésünk felülírja az objektívet. Egyszerű hétköznapi példával élve, egy munkahelyi bónuszból vagy egy nyereményből származó bevételből sokkal könnyebben áldozunk extra dolgokra, mint a havi munkabérünkből.

A mentális könyvelés eredményeként tehát különböző csoportokra oszthatjuk vagyonunkat annak függvényében, hogy azoknak mi a forrásuk vagy a céljuk, ugyanakkor nem feltétlenül törődve azzal, hogy az egyes csoportok hogyan viszonyulnak egymáshoz. Mindez pedig megnöveli az esélyét, hogy a különböző szubjektív kategóriákban kezelt pénzeinkkel kapcsolatban illogikus döntéseket hozzunk.  Újabb példával megvilágítva az előbbieket: ha külön mentális számlát vezetünk a háztartási kiadásainknak, valamint a lakás célú megtakarításainknak, akkor „könnyen előfordulhat, hogy a hónap végén megmaradt ››rezsipénzt‹‹ megtakarítás helyett elköltjük, mondván, hogy ››az nem az új lakásra van szánva‹‹”.

 

Forrás:

https://economaniablog.hu/2018/12/18/dontesi-hibak-mentalis-konyveles/

https://www.economx.hu/gazdasag/mentalis-befektetes-kozgazdasagtan-koltekezes-penzugyi-dontes-szubjektivitas.788311.html?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

https://hold.hu/holdblog/kognitiv-torzitasok-iv-resz-mentalis-konyveles-mental-accounting/

1,467 thoughts on “Mentális könyvelés”